Washington Post a Amazon provádí “velký byznys” se CIA

Zpravodajská média by měla osvěcovat střet zájmů, a ne jej praktikovat. Jenže vlastník Washington Post teď provádí velký byznys s Ústřední zpravodajskou agenturou, zatímco čtenáři zpravodajství novin o CIA jsou zanecháni v temnotě. 

CIANový vlastník Washington Post Jeff Bezos je zakladatelem a ředitelem Amazonu – který nedávno uzavřel kontrakt v hodnotě 600 milionů dolarů se CIA. Jenže články novin o CIA neodhalují, že vlastník novin je také většinovým vlastníkem obchodního partnera CIA Amazonu.

Dokonce i pro multimiliardáře jako je Bezos je 600 milionový kontrakt velkou věcí. To je víc jak dvojnásobek toho, co zaplatil před čtyřmi měsíci za Washington Post.

A pravděpodobně je toho daleko víc, odkud ta laskavost CIA přichází. Nabídka Amazonu nebya nejnižší, ale kontrakt vyhrála stejně nabídnutím high-tech “cloud” infastrukturu.

Bezos osobně a veřejně nabízel webové služby Amazonu a je evidentní, že Amazon bude chtít více kontraktů se CIA. Mnulý měsíc Amazon vydal prohlášení: “těšíme se na úspěšný vztah se CIA.”

Jako většinový vlastník Amazonu a jediný Washingtonu Post Bezos chce získat víc, pokud jeho noviny nebudou lidi ze CIA dráždit a místo toho je budou těšit.

Amazon má špatnou historii se zavděčováním se vládnímu establishmentu “národní bezpečnosti.” Skupina sledující média FAIR poukázala na to, co se stalo po vydání depeší z Ministerstva zahraničí WikiLeaks: “WikiLeaks byla vykopnuta z webhostingové služby Amazonu AWS. Takže na vrcholu veřejného zájmu čtenáři nemohli přijít na stránky WikiLeaks.”

Takže co o veřejném závazku práva na informace?

Před pár dny mí kolegové v RootsAction.org spustili petici, která tvrdí: “Zpravodajství Washington Post o CIA by měla zahrnovat plná odhalení, že vlastník novin je také vlastníkem Amazonu – a Amazon získává velké zisky přímo od CIA.” Petici zatím podepsalo více jak 15 tisíc lidí, spousta píše komentáře, které zdůrazňují rozšířenou víru v novinářské principy.

Zatímco Post funguje v metropoli jako silné médium, je to také národní a celosvětová entita – čtená denně miliony lidí, kteří nikdy tištěné vydání nedrželi v rukách. Stovky deníků přetišťují jejich nové články a názory, zatímco internetové čtení vládne světu.

Propaganda převážně závisí na vynechávání informací a opakování. Pokud by ve zpravodajství o CIA byl Washington Post ochoten plně odhalit finanční vazby, které vlastníka spojují se CIA, taková upřímnost by osvítila, jak moc v naší společnosti funguje moc.

“Post je nepochybně ve Spojených státech politickými novinami a jak mluví o vládě, tak stanovuje agendu pro balanci médií.” řekl student žurnalistiky Robert W. McChesney. “Občané musí vědět o tomto konfliktu zájmů ve sloupcích samotného Washington Post.”

V právě vydaném prohlášení Institutu pro veřejnou přesnost (Institute for Public Accuracy) McChesney dodal: “Pokud nějaký oficiální nepřítel Spojených států zažívá srovnatelnou situaci – řekněme, že vlastník dominantních novin v Caracasu dostává od Madurovy vlády 600 milionů dolarů v tajných kontraktech – Washington Post byl vedl chorus odsuzující dané noviny a danou vládu ze zesměšňování svobodného tisku. Je čas, aby Post ochutnal vlastní medicínu.

Z Institutu jsme také kontaktovali další média a zpravodajské analytiky, abychom se jich zeptali na jejich názory; komentáře se nepravděpodobně ve Washington Post neobjeví.

“Ve zpravodajském jazyce právě vychází najevo tzv.”agent vlivu” vlastnící Washington Post – s velkým finančním zájmem hezky si hrát se CIA.” řekl bývalý činitel CIA Ray McGovern. “Jinými slovy, dva hlavní hráči vyživují národní bezpečnostní stát neutajovanou spoluprací.”

Bývalý reportér Washington Post a spousty dalších zpravodajských organizací, John Hanrahan, řekl: “Je to všechno tak jednoduché. Čtenáři Washington Post, který často mluví o CIA, jsou povinni vědět – a musí jim být denně v příbězích a článcích připomínáno – že nový vlastník novin Jeff Bezos těží z 600 milionového kontraktu Amazonu se CIA. Dokonce i s takovými odhaleními by se veřejnost neměla cítit ujištěná, že čtou tvrdé zprávy o CIA. Jedna věc je jistá: reportéři a editoři novin ví, že Bezos, majoritní vlastník Amazonu, má finanční zájem v udržování dobrých vztahů se CIA – a tohle posílá zprávu dokonce i nejtvrdším novinářům, že pošpiňovat CIA nemusí být špatný kariérní krok.”

Bohatí a mocní tvrdě zasahují proti plamenu pravé nezávislé žurnalistiky. Pokud chceme svítilnu nosit vysoko, tak to budeme muset dělat sami.

http://www.globalresearch.ca/the-washington-post-and-amazon-doing-business-with-the-cia/5362026

Ano, ten stejný Washington Post, který zveřejňoval a cenzuroval dokumenty o NSA od Edwarda Snowdena. Guardian, Spiegel, Le Monde dělají to samé.

About these ads