Šéf Africké unie chce zasáhnout v Mali

Minulý týden Tuaregové oznámili, že se spojili s islámskou skupinou Ansar al-Dine a vytvořili společný stát Azavad. Jenže o pár dnů později tento plán padl kvůli tomu, že islamisté chtěli zavést právo Šárija.

“Odmítli jsme jsme schválit poslední prohlášení, protože je jiné od dohody, kterou jsem podepsali.” řekl Tuareg z Národní osvobozující fronty Azavadu (FNLA) Ibrahim Assaley. Další z Tuaregů řekl: “Je to jako kdyby nás chtěli rozpustit do Ansar Dine. Tohle je nepřijatelné.”

Ansar Dine se všeobecně spojuje s Al-Kájdou islámského Maghrebu, ačkoliv tu kromě salafistických vlajek není žádný důkaz. 17.června 2008 americká ambasáda v Bamako pořádala diskuze se Šejkem Šerifem Ousmane Madanu Haidarou, viceprezidentem Nejvyšší islámské rady Mali a lídrem Ansar Dine. V uvolněné depeši z ambasády s datem 19.června 2008 byl lídr Ansar Dine popsán jako lídr  ”extrémně populárního” hnutí Ansar Dine. Ansar Dine je teď americkou vládou označováno jako pobočka “Al-Kájdy.”

Haidara je v depeši také popsán jako zastánce “demokratické otevřenosti a anti-korupce od konce 80tých let, kdy mu bývalý vojenský diktátor Mali Moussa Traore zakázal kázat.” Jedna část depeše jednostranně odmítá spojení mezi Haidarou, Ansar Dine a wahhabistickou Al-Kájdou a říká, že je Ansar Dine úzce spojená s muslimskou sektou Sufi, skupinou Islámu, která je wahhabisty a jejich patrony v Saúdské Arábii a státech Perského zálivu opovrhována: “ANSAR DINE není spojena s nějakým zvláštním náboženským vysláním mimo všeobecné náklonnosti k sunismu. V Mali jsou jedinci, kteří se popisují jen jako sunité, aby se rozlišili od tradicí Sufi často patřící i k malijské ahl-al-Sunna nebo ‘Wahhabistické’ komunitě. Ačkoliv se Haidarova filozofie a kázání všeobecně spojuje se zásadami Sufi, tak o významové rozdíly mezi  Tidjaniyya, Hamaliyya a Quadriyya, které tvoří tři hlavní tradice Sufi v Mali, nemá zájem. “Jsou všechny stejné.” řekl Haidara, když byl tázán, jestli se naklání k jednomu vyznání Sufi. “Není mezi nimi žádný rozdíl.”

Ještě více zajímavý je fakt, že Americká agentura pro mezinárodní rozvoj (USAID), virtuální ruka CIA, souhlasila s poskytnutím výcviku tisíců kazatelů v náboženských školách se spojením s Ansar Dine. A za druhé, Spojené státy lídra Ansar Dine pozvaly na návštěvu, ten si to ale ze strachu z létání rozmyslel.

I když není jasné, zda se Al-Kájda s Ansar Dine spojila, tak se ozývají zprávy, že Al-Kájda vykradla v Gao jeden z největších skladů zbraní. 

Dočasná vláda slibuje získání území zpět, jenže tento plán patrně nastane až po volbách. Když poslední návrh ECOWAS pro poslání 3 tisíc vojáků na “sledování stability” selhal, nebo se spíš ještě nedohodli, vstupuje Africká unie. Její šéf Thomas Boni Yayi ve středu volal po vytvoření jednotky podporované OSN pro zásah v Mali, kde islamisté a Tuaregové vyhlásili nezávislost.

“Navrhujeme, aby AU zesílila svou pozici a mohl a její Mírová a bezpečnostní rada tak mohla věc referovat Radě bezpečnosti OSN.” řekl v Paříži prezident Beninu. “Můžeme si vzít příklad ze Somálska, kde Africká jednotka operuje s podporou OSN. Tímto směrem se můžeme pohnout.” řekl Boni Yayi, který se v úterý setkal s francouzským prezidentem Francoisem Hollandem.

“Tohle řešení musí přijít až po dialogu, ten ale nesmí trvat moc dlouho.” řekl. “Nechceme západoafrický Afghánistán. Otázka stability je pro nás nedosažitelná.”

Somálsko je ale velice špatný příklad, zvláště, když OSN poslala Etiopii vyvraždit Islámské soudy, které dobyly zemi, aby přinesly konečně mír a stabilitu a Al-Shabab byl už jen produktem této invaze.

About these ads

One thought on “Šéf Africké unie chce zasáhnout v Mali

  1. Kdo je v právo z historického a etnického hlediska? Všude vidím o Mali jenom zpravodajství, ale ne hlubší rozbor situace.

Komentáře nejsou povoleny.