Jižní Súdán postrádá 10 miliard dolarů

by Thomas C.Mountain

Lídři Jižního Súdánu ukradli minimálně 10 miliard dolarů ze zisků z ropy, které s nimi posledních 7 let sdílel Súdán. Z přibližně z 12-17 miliard předaných Jižnímu Súdánu, někteří říkají, že je 10 ukradených miliard jen konzervativní odhad.

Jižní Súdán má asi 8 milionů lidí, tak zisky z ropy připadají něco mezi 1500-2000 dolarů na muže, ženu a dítě v zemi, kde každý den zemřou stovky, ne-li tisíce z hladu a nemocí.

Kam se těch 10 miliard dolarů podělo? V některých případech šly na účty v bankách v Londýně, nikdy nešly do oficiální pokladny země. Například jihosúdánský ministr financí dokázal během jedné doby “ztratit” 300 milionů dolarů.

A co Jižní Súdán za 12 miliard a ze zisků z ropy ukázal? Téměř žádnou infrastrukturu, pár škol, méně zdravotnických zařízení a miliony trpí podvýživou a nemocemi.

Jihosúdánské vedení nemůže ani tvrdit, že utratilo peníze pro svou armádu, která je minimálně vyzbrojená, nehledě na všechna tvrzení o izraelských zbraních, které jim byly prodány.

Súdánská lidová armáda osvobození (SPLA), pokud to tak chcete nazývat, se roky bouří kvůli nezaplaceným výplatám, což vyústilo v příchod USA a v poskytnutí 100 milionů dolarů ročně na výplaty od roku 2009.

Samotná SPLA je vojenská síla založená etnicky nebo kmenově s minimální centralizovanou kontrolou. Etnické menšiny vytvořily společnosti, brigády nebo dokonce i divize, které sídlí v jejich vlastních kmenových území. Když vypuknou kmenové konflikty nad půdou a vodou, tak místní milice okamžitě zavolají své “velké bratry” z SPLA a lokální konflikt se stane vnitřní bitvou SPLA.

Místní velitelé jsou často ve sporu s největšími, etnickými jednotkami a své akce s nimi neprovádí.

Jinými slovy – jsou vážné pochyby, zda jihosúdánský prezident armádu Jižního Súdánu vůbec ovládá. Nedávný útok na Heglig, který je mezinárodně uznán jako součást Súdánu, byl možná proveden místním velitelem SPLA.

Když USA v lednu Jižní Súdán přesvědčily, aby zastavil produkci ropy, USA pokračují ve své historii nesplněných slibů a ve vydírání obou stran. Nedoručily pomoc, kterou tajně slíbily Jižnímu Súdánu, když provede plán pro vyhnání Číny z jihosúdánských ropných polí a destabilizaci nebo dokonce svržení Bashirovy vlády v Súdánu odepíráním hlavního zdroje příjmu.

Po třech měsících bez zisků z ropy jihosúdánský prezident Salva Kir náhle odcestoval do Číny, aby svou vládu udržel nad vodou, vrátil se s čínským slibem 8 miliard dolarů pomoci. Doufejme, že se poučil, aby nevěřil USA, ačkoliv v této věci by nikdo neměl nikomu zadržovat dech.

Světová banka s velice namyšleným zlodějským ministrem financí podepsala dohodu o půjčce stovek milionů dolarů, ačkoliv se nikdo neobtěžoval otázkami, jak to Jižní Súdán splatí, když jsou uzavřená ropná pole?

Když George Clooney a Angelina Jolie obviňují vládu Súdánu ze všeho od blokování pomoci a genocidy spolu s falešným Konym/ Silent Children 2012 (lidé ze severní Ugandy, jejichž region film zobrazoval, házeli kameny na obrazovku, když jim to bylo ukazováno), západní pozornost byla přesunuta z opravdové příčiny utrpení Jižního Súdánu kvůli obrovské krádeži téměř všech příjmů země.

Když mají USA téměř jistě prsty za nedávnými boji mezi Jižním Súdánem a Súdánem, za hladem, nemocemi a chybějícími miliardami, tak mohou stát i za nedávnou vojenskou ofenzivou proti Súdánu. Jak říká přísloví “vlastenectví je poslední úkryt darebáků”, jak jde líp odvézt pozornost od hladu, nemocí a mezinárodní krádeže, než zírat na válku s vašim bývalým partnerem?

Jedna věc je jistá – Jižní Súdán má víc než jen svůj podíl zlodějů a USA mají pro lidi v regionu v rukávu více es.

http://www.counterpunch.org/2012/05/01/south-sudans-missing-10-billion/#.T6EG37VSbbU.twitter

About these ads